Prvý návrh na vybudovanie arboréta vo Zvolene podal v roku 1958 Ing. Jozef Pagan, vtedajší odborný asistent Ústavu dendrológie a fytocenológie Katedry botaniky a pedológie Vysokej školy lesníckej a drevárskej (ďalej aj VŠLD). Jeho návrh bol akademickými funkcionármi Lesníckej fakulty VŠLD prijatý a Ing. Pagan bol poverený vypracovaním podrobnejších podkladov. Išlo o odborné zameranie objektu, lokalizáciu, veľkosť (rozlohu) a prevádzkové objekty. Príprava a spracovanie týchto podkladov s následnými konzultáciami trvalo viac ako rok.
Jednou z najdôležitejších úloh bol výber vhodnej lokality. Uvažovalo sa so štyrmi alternatívami – v Sekierskej doline, Neresníckej doline, na Malej Stráži a na Borovej hore. V záverečnej etape, po zvážení širokého okruhu možností sa rozhodovalo medzi dvoma lokalitami – Malou Strážou a Borovou horou. Na posúdenie vhodnosti lokalít boli prizvaní aj významní odborníci z Prahy – prof. Dr. Ing. Pravdomil Svoboda, DrSc., Ing. Jaroslav Hofman a Ing. Erich Václav. Ich odporúčanie vyznelo jednoznačne pre Borovú horu. Táto lokalita dostala prednosť najmä preto, lebo tu bol členitejší terén, rôznorodejšie prírodné pomery a len malá časť uvažovanej plochy bola intenzívne poľnohospodársky využívaná. Okrem toho v prípade potreby bola možnosť rozšíriť plochu o lesné porasty smerom na Sliač, ktoré vtedy obhospodaroval Školský lesný podnik VŠLD vo Zvolene.
V priebehu ďalších rokov prebiehali rokovania na rôznych úrovniach o riešení majetkovo-právnych pomerov, rozlohe, odbornom zameraní a finančných prostriedkoch na vybudovanie objektu. Začiatkom roka 1961 bola dekanom Lesníckej fakulty ustanovená komisia pre výstavbu arboréta, ktorej úlohou bolo rozpracovávať a zabezpečovať riešenie otázok súvisiacich s jeho budovaním. V auguste roka 1962 bola vypracovaná investičná úloha a na jej základe Ministerstvo školstva a kultúry v Prahe schválilo v septembri 1963 v rámci výstavby Vysokej školy lesníckej a drevárskej technický projekt na „Arborétum Lesníckej fakulty“. Týmto rozhodnutím bol daný reálny základ začiatku budovania arboréta. Prvé stavebné práce sa začali koncom roka 1964 a v krátkom časovom horizonte, v priebehu necelých troch rokov, sa vybudovali inžinierske siete, administratívna budova a ďalšie objekty (výstavný pavilón, prevádzková chatka, skleník a i.), základná cestná sieť a celá plocha (28,38 ha) sa oplotila. Za začiatok vzniku Arboréta Borová hora sa oficiálne považuje 30. marec 1965, kedy sa začali realizovať prvé výsadby (Pagan a kol. 1975, 1985).
Odborné a obsahové zameranie zbierok arboréta boli najdôležitejšími úlohami od podania prvého návrhu na jeho vybudovanie. Bolo zrejmé, že arborétum má slúžiť v prvom rade potrebám výučby študentov lesného inžinierstva a následný vedecký výskum má byť zameraný na potreby lesníckej praxe. V pôvodnom návrhu sa predpokladalo, že arborétum bude mať dve časti. Jedna sa mala formovať parkovníckou úpravou s nepravidelnými prírodne – krajinárskymi výsadbami drevín. Ich usporiadanie malo byť na systematickom princípe a vychádzať z nárokov na podmienky prostredia jednotlivých drevín s prihliadnutím aj na ich estetické vlastnosti. Druhá „lesnícka časť“ nachádzajúca sa v priľahlých porastoch Školského lesného podniku, mala slúžiť najmä na overovanie produkčných schopností introdukovaných drevín, ktoré sa mali vnášať do existujúcich porastov v rôzne veľkých skupinách (Pagan 1960). Ďalší návrh preferoval usporiadať parkovú časť arboréta na geograficko-topografickom princípe.
Názory na odborné a obsahové zameranie zbierok sa zjednotili v roku 1964, po príchode profesora Pravdomila Svobodu na Lesnícku fakultu VŠLD, ktorý navrhol, aby arborétum bolo budované na princípe rastlinného systému a na rozdiel od iných arborét „bude sústreďovať najmä odrody domácej dendroflóry a to materiál zozbieraný s prísnou znalosťou pôvodu, ktorý bude možné ďalej sledovať, vyhodnocovať a demonštrovať tak jeho morfologickú a zemepisnú premenlivosť“ (Kolektív 1964 ex Pagan 1998). Na realizácii tejto myšlienky do praktickej podoby má veľkú zásluhu najmä prof. Ing. Jozef Pagan, CSc., ktorý vykonával funkciu riaditeľa arboréta v rokoch 1970 – 1990, neskôr Ing. Juraj Labanc, CSc. (1990-1995) a doc. Ing. Ivan Lukáčik, CSc. (od r. 1996 doteraz).
Pridané: Ing. Mariana Jakubisová 10/13/2017 - 11:59